Boju urina proveravajte u mlazu, dok mokrite a ne nakon sto zavrsi u wc šolji gde će se razrediti s dve litre vode, prva je uputa dr. Krisa Steelea koji je na britanskoj televiziji otkrio sta se sve moze pročitati iz boje mokraće.
Nakon sto su mu skrenuli pažnju na to da ženama to neće biti lako, sugerisao im je da uzmu uzorak.
Poređao je uzorke, od providnih preko tamno zutih sve do crvenih i plavkastih. Skrenuo je pažnju na to kako se menja zavisno od doba dana, a i lekovi te hrana menjaju boju mokraće.
– Zbog laksativa mokraća postaje tamnija, a zbog sparoga i boja za hranu plava ili zelena – pojasnio je dr. Steele. S druge strane, urin koji se lagano penušaju može biti znak previse proteina u ishrani, ali i infekcije.
Čist, providan urin karakter je da covek pije dovoljno tečnosti, ali moze biti i posledica diuretika, u leku ili u napicima poput kafe, kole ili alkohola, objasnjava dr. Steele.
S druge strane, tamno zuta ukazuje na manjak vode u organizmu.
– Pri prvom jutarnjem mokrenju primetićete kako je boja tamnija. To je zato sto su bubrezi celu noć filtrirali i koncentrisali toksine iz krvotoka, a ujutro ih izbacujete.
Tamno žuta boja urina može ukazivati i na poremeđaje u radu jetre.
U tom slućaju cesto se javlja zučkasti pigment na kozi i beonjače.
Ipak, boja zbog koje biste se trebali najvise zabrinuti je ruzićasta ili svetlo crvena.
Može biti posledica borovnica, crne ribizle, rabarbara i slicne hrane ciji je pigment toliko snazan da ga bubrezi ne mogu sasvim ukloniti.
No cesto je znak teske upale koja zahvaća bubrege, mehur i mokracovod. Takoder, moze ukazivati na tumor ili bubrežne kamence.
– Najčešci uzrok crvenog urina je cistitis, urinarna infekcija zbog koje visak krvi odlazi u urin – objasnjava dr. Steele.