Najčešće, osobe imaju kamen u žuči a to još uvek ne znaju. Kada se pojavi jaka i neizmerna bol, tad shvate.Kamen u žuči, u medicini poznat kao „cholelithiasis“, iz godine u godinu je sve češća pojava na našim prostorima. Statistika je pokazala da žene čak i do dva puta češće oboljevaju od muškaraca. U Americi godišnje umre oko milion ljudi od ove bolesti.
SIMPTOMI
Često se dešava da čovek i ne zna da ima kamen u žuči jer može proći dosta vremena pre nego što se ispolje prvi simptomi ili se pak njihovo prisustvo otkriva slučajno – najćešće preko ultrazvuka abdomena.
Ponekad je žučni kamenac toliko sitan da se neprimetno izbacuje iz tela, mada može dostići prečnik i 2,5 cm i napraviti velike probleme. Dok žučni kamenci miruju, bolesnik nema simptome, međutim, kada se pokrenu i zaglave u žučnom kanalu, izazivaju vrlo jake bolove ispod desnog rebra, koji se šire ka leđima, ramenima i ka grudnom košu, što izaziva strah od infarkta. Neretko se javlja mučnina sa povraćanjem, pri čemu nakon izbacivanja sadržaja iz želuca ne dolazi do olakšanja.
Ukoliko je kretanje kamenčića udruženo sa zapaljenjem žučne kese, može doći do porasta telesne temperature praćenom groznicom. Dešava se da kamen u žuči u potpunosti zatvori kanal i na taj način spreči izlivanje žuči u creva i uzrokuje pojavu žutice. Bol i napad mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana.
KAKO NASTAJE KAMEN U ZUCI?
Iako se kamen u žuči može formirati u svakoj životnoj dobi, najučestalije se žučni kamenci javljaju u dobi između 30. i 60. godine.
Smatra se da je glavni krivac za nastanak ovog problema neumereno konzumiranje hrane bogate zasićenim masnoćama (namirnice životinjskog porekla), što za uzrok ima gojaznost i porast holesterola u krvi uz povećan rizik za formiranje i nastanak kamenja u žuči.
Ako naša jetra luči previše holesterola, dolazi do prezasićenja u žuči, stvara se i taloži mulj u žučnoj kesi i formira se žučni kamenac. Uzimanje hormona i kontraceptivnih pilula naročito tokom menopauze, kao i pojedinih lekova koji snižavaju holesterol, takođe povećavaju rizik, isto kao i ateroskleroza i šećerna bolest. Smatra se i da određeni problemi sa probavom i varenjem mogu da uzrokuju kamen u žuči.
KAKO TREBA DA IZGLEDA NAŠ JELOVNIK – ŽUČNA DIJETA
Nepravilna ishrana jedan od ključnih razloga zašto nastaje kamen u žuči, zbog toga izboru namirnica treba posvetiti punu pažnju. Hrana može smanjiti ili povećati zasićenost žuči holesterolom – što je primarni činilac u nastajanju holelitijaze. Neke namirnice mogu poslužiti kao sredstvo za rastvaranje holesterola, čineći ga manje opasnim.
Žučna dijeta preporučuje dvopek od integralnog brašna, kuvani integralni pirinač, durum testenine, bez jaja. Dozvoljena je i upotreba posnog mesa, kuvanog ili pečenog na roštilju, kao i ribe, a mogu se konzumirati nemasni sirevi, maslinovo ulje i belance jajeta (žumance može izazvati kontrakcije). Povrće se jede kuvano, a voće u manjim količinama. Ishrana za kamen u žuči podrazumeva da treba izbegavati pohovano,masno i prženo meso, punomasne sireve i namirnice bogate holesterolom, slatku hranu, previše hladna ili topla jela i napitke.
Ne preporučuje se ni povrće bogato celulozom koje, pritom nadima – kupus,krastavac, keleraba, luk,karfiol i mahunarke,prženi krompir i praziluk. Zabranjeni su i povrće iz turšije, sve vrste sirćeta, jaki čajevi, kafa, alkoholna pića i hladni napici. Iz ishrane je neophodno izbaciti papriku, biber, senf i majonez.
(Srbija danas)