Dipanjan Pan, naučnik Univerziteta u Ilinoisu, sa svojim timom došao je do otkrića koje bi moglo da zaustavi umnožavanje ćelija raka.
Istraživanje je još u ranoj fazi ali je, u okviru laboratorijskih ispitivanja, zabeležen veliki uspeh u zaustavljanju umnožavanja ćelija raka dojke i melanoma. Panova tehnika uključuje i upotrebu nanotehnologija da bi se dobio sintetizovani element sličan otrovu koji proizvode pčele, zmije i škorpije.
Najveći problem koji se javlja prilikom lečenja otrovom su propratni neželjeni efekti. Svojstva otrova zaslužna za ubijanje ćelija raka uništavaju i zdrave ćelije, otprilike isto kao što hemoterapija uništavajući ćelije raka izaziva i oštećenje zdravih ćelija i bolne propratne efekte.
Ali, Panova laboratorija razvila je tehniku koja omogućava
• Plinije Stariji opisao je korišćenje pčelinjeg otrova kao za ćelavost.
• U 8. veku lekari su koristili žaoke pčela da bi izlečili giht Karla Velikog
• U tradicionalnoj kineskoj medicini otrov žaba korišćen je kao lek protiv raka pankreasa, pluća, jetre i debelog creva.
• Ljudi koji primenjuju alternativnu medicinu na Kubi koristili su otrov škorpije u borbi protiv moždanog tumora.
Izdvajanje određenih proteina i peptida tako da otrov može sprečiti razmnožavanje ćelija raka bez štetnih pro-pratnih posledica. Ukoliko se pokaže da je metoda lečenja efikasna, biće isprobana i na ljudima.
Pan predviđa da bi se taj korak mogao dogoditi za tri do pet godina.